Herní procesory 2026: co se změnilo a co koupit
Situace na trhu procesorů je letos jasnější než kdy dřív. AMD drží vládu ve hrách, Intel se vrátil s přepracovanou architekturou Arrow Lake a konečně zlepšil energetickou efektivitu. Výběr ale není jednoduchý — záleží na tom, co od sestavy čekáš.
Pokud chceš maximální FPS ve hrách, odpověď je jednoznačná: AMD Ryzen 7 9800X3D. Pokud hraješ a zároveň streamuješ nebo stříháš video, situace se komplikuje. A pokud máš omezený rozpočet, existuje skvělá volba za necelých 5 000 Kč.
V tomto průvodci najdeš konkrétní tipy pro každou situaci — bez zbytečného omáčení.
9800X3D
- Jádra / vlákna8 / 16
- Boost frekvence5,2 GHz
- L3 cache96 MB (X3D)
- TDP120 W
- SocketAM5 / DDR5
- Jádra / vlákna14 / 14
- Boost frekvence5,2 GHz
- L3 cache24 MB
- TDP125–159 W
- SocketLGA1851 / DDR5
- Jádra / vlákna6 / 12
- Boost frekvence5,4 GHz
- L3 cache32 MB
- TDP65 W
- SocketAM5 / DDR5
Ceny orientační k datu vydání — aktuální ceny ověř přímo na Alza.cz.
Co je 3D V-Cache a proč na tom záleží?
Technologie 3D V-Cache přidává masivní zásobník cache paměti přímo na procesorový čip. Výsledkem je výrazně rychlejší přístup k datům ze strany herního enginu, což se projevuje vyšším počtem snímků za sekundu — zejména v CPU-náročných hrách při nižším rozlišení a vysokých obnovovacích frekvencích. Gamerhardware
Jednoduše řečeno: procesor „ví dopředu“, co potřebuje — a nečeká. Ve hrách jako Cyberpunk 2077, Starfield nebo Baldur’s Gate 3 to znamená rozdíl v desítkách FPS.
Bez 3D V-Cache jsou procesory levnější a rychlejší v multivláknovém výkonu. S ním vedou ve hrách. Je to jasná volba podle toho, co hraješ.
AMD Ryzen 7 9800X3D: vládce herních benchmarků

Ryzen 7 9800X3D staví na architektuře Zen 5 s osmi jádry a technologií 3D V-Cache — celkem 96 MB L3 cache. Zásadní zlepšení oproti předchůdci přinesly vyšší taktovací frekvence, takže boost dosahuje až 5,2 GHz. Svět Androida
Co to znamená v praxi? V hrách náročných na procesor při rozlišení 1080p 9800X3D vede nad srovnatelnými procesory bez V-Cache o 10–18 %. Při 1440p se rozdíl zmenšuje na 5–8 %, při 4K je prakticky zanedbatelný. Gamerhardware
Nevýhoda? Procesor nemá v balení chladič a TDP 120 W vyžaduje kvalitní chlazení. Bez dobré věže nebo vodního chladiče riskuješ throttling. Počítej s příplatkem aspoň 800–1 500 Kč za chlazení.
Pokud máš starší základní desku AM5, před instalací zkontroluj podporu BIOSu — u některých starších čipsetů A620 může být nutná aktualizace.
Aktuální cena na Alza.cz se pohybuje kolem 11 500 Kč.
Intel Core Ultra 5 245K: levnější cesta do moderní platformy

Intel Core Ultra 5 245K je 14jádrový procesor s boostem 5,2 GHz, 24 MB L3 cache a TDP až 159 W. Pracuje na socketu Intel 1851 a nové platformě Arrow Lake. Alza
Za přibližně 6 000 Kč dostaneš procesor, který ve hrách nezaostává dramaticky. Hlavní výhoda oproti Ryzenu X3D je cena — celková sestava s tímto procesorem vyjde výrazně levněji, přičemž ve většině her rozdíl nepocítíš.
Kde Intel vyhrává: multivláknový výkon, střih videa, renderování, práce s AI na pozadí. NPU (Neural Processing Unit) se postará o akceleraci AI úloh — odeznívání šumu, sledování obličeje při streamu — bez zatížení hlavních jader nebo GPU.
Kde Intel prohrává: čistý herní výkon oproti AMD 9800X3D, zejména při 1080p v CPU-náročných hrách.
AMD Ryzen 5 9600X: nejrozumnější volba za rozumné peníze

AMD Ryzen 5 9600X koupíš aktuálně na Alze za 4 690 Kč. Za tuhle cenu jde o nejrozumnější procesor pro herní i kancelářské PC. Svět Androida
Šest jader, architektura Zen 5, platforma AM5 s výhledem na podporu do roku 2027. TDP pouhých 65 W znamená, že vystačíš s levnějším chladičem a menším zdrojem.
Nevýhoda: 6 jader začíná být na hraně u náročnějšího multitaskingu. Pokud hraješ a zároveň na pozadí běží Discord, OBS, prohlížeč a Spotify, může procesor občas zaskřípat. Pro samotné hraní to ale stačí.
Oproti staré platformě AM4 je přechod na AM5 bolestivější pro peněženku — potřebuješ novou základní desku a DDR5 paměti. Pokud stavíš sestavu od nuly, stojí to za to. Pokud upgraduješ starší počítač, počítej s vyšší celkovou investicí.
Jak vybrat herní procesor: na co se zaměřit
Výběr procesoru není jen o GHz a počtu jader. Tady jsou parametry, které skutečně rozhodují:
Počet jader: Pro samotné hraní stačí 6 fyzických jader. Náročnější tituly jako Cyberpunk 2077 nebo Starfield preferují 8 jader, kde uvidíš lepší výkon při minimu FPS. Jít výš než 8 jader má smysl jen tehdy, pokud zároveň renderuješ, stříháš nebo pracuješ v náročných aplikacích.
Cache paměť: Čím větší, tím lépe pro hry. 3D V-Cache modely od AMD jsou v tomto parametru zcela mimo konkurenci.
Socket a platforma: Zkontroluj kompatibilitu s tvojí základní deskou. AMD AM5 bude podporována minimálně do roku 2027. Intel LGA1851 je nová platforma bez zpětné kompatibility.
TDP a chlazení: Vyšší výkon = vyšší spotřeba = potřeba kvalitnějšího chlazení. Procesory bez přibaleného chladiče (například 9800X3D nebo 245K) vyžadují příplatek. Nepodceňuj to.
Paměti RAM: AMD Ryzen 9000 těží z DDR5 na frekvenci 6 000–6 400 MHz s AMD EXPO profily. Intel Arrow Lake podporuje DDR5 s vyšším výkonem na rychlejších modulech. Špatně zvolené paměti mohou brzdit i skvěl
AMD — klady
Proč zvolit AMD Ryzen
- 3D V-Cache dominuje hrám — náskok 10–20 % před Intelem v herních benchmarcích
- Platforma AM5 do roku 2027 — upgrade CPU bez výměny základní desky
- Ryzen 5 9600X za 4 690 Kč — nejlepší cena/výkon do 5 000 Kč, spotřeba jen 65 W
- Odemčený násobič u všech modelů — přetaktování bez příplatku za K-verzi
AMD — zápory
Na co si dát pozor
- X3D slabší v multithreadingu — o 30–40 % pomalejší než Intel při renderování a střihu
- AM5 zdražuje sestavu — nová základní deska + DDR5 paměti = vyšší vstupní náklady
- 9800X3D nemá chladič v balení — TDP 120 W vyžaduje věžák za 800–1 500 Kč navíc
- Zen 5 bez X3D zklamal — minimální herní skok oproti Zen 4, X3D verze jsou nutností
Intel — klady
Proč zvolit Intel Arrow Lake
- Nejlepší multivláknový výkon — rendering, střih videa, AI práce bez kompromisů
- Integrovaný NPU — AI úlohy na pozadí bez zátěže GPU (stream, odeznívání šumu)
- Core Ultra 5 245K za ~6 000 Kč — dobrý herní výkon, levnější cesta do nové platformy
- Lepší energetická efektivita — Arrow Lake výrazně snížil spotřebu oproti Raptor Lake
Intel — zápory
Na co si dát pozor
- Ve hrách za AMD X3D — rozdíl 10–20 % při 1080p a vysokém Hz monitoru
- Core Ultra 9 285K přeceněný — herní výkon za 14 990 Kč neodpovídá jeho ceně
- Nový socket LGA1851 — žádná zpětná kompatibilita se staršími základními deskami
- TDP vlajkových modelů až 250 W — drahé chlazení povinností, ne volbou
- „Pokud si nejsi jistý, jakou grafickou kartu k procesoru vybrat, podívej se na náš přehled nejlet.“
- „Stavíš celou sestavu od nuly? Pomůže ti náš průvodce jak sestavit herní PC v roce 2026.“
- „Nezapomeň na správné chlazení — přečti si, jak vybrat chladič pro herní procesor.“
