Nejlepší herní monitory 2026 (144Hz, 240Hz, OLED)

Nejlepší herní monitory – TOP výběr

Herní monitory se dělí do tří jasných kategorií. OLED pro ty, kdo chtějí absolutní kvalitu obrazu. 240Hz pro kompetitivní hráče, kterým záleží na každé milisekundě. 144Hz pro všechny ostatní – a upřímně, pro většinu hráčů je to víc než dost.

Vyber si kategorii podle své GPU a herního stylu. Podrobná tabulka je hned níže.

Nejlepší herní monitor celkově (OLED) – LG UltraGear 27GR95QE-B

Nejlepší herní monitory 2026

27″ · OLED · 240Hz · QHD (2560×1440)

LG UltraGear 27GR95QE-B je momentálně nejlepší herní monitor, který si za rozumné peníze koupíš. OLED panel nemá podsvícení – každý pixel svítí samostatně, takže černá je skutečně černá, ne tmavě šedá jako u IPS. Výsledek: kontrast, který IPS nedohoní ani za dvojnásobnou cenu.

Odezva 0,03 ms GtG je marketingové číslo, ale i ve skutečnosti je panel natolik rychlý, že ghosting prostě neexistuje. 240Hz obnovovací frekvence pak zajistí, že pohybové sekvence vypadají absolutně hladce.

Nevýhody: OLED trpí rizikem vypálení při statickém obsahu (taskbar, HUD). Jas na přímém světle je slabší než u špičkových IPS. A cena – pohybuje se okolo 12 000–14 000 Kč, což není pro každého.

Alternativa: ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM – srovnatelná spec sheet, trochu odlišná kalibrace barev. Volba vkusu, ne výkonu.

Doporučeno pro: RTX 4070 a výš, hráče náročných single-player titulů i competitive hry zároveň.

Nejlepší 240Hz monitor (kompetitivní hraní) – Gigabyte M27Q X rev. 2.0

27″ · IPS · 240Hz · QHD (2560×1440)

Pokud chceš 240Hz bez OLED ceny, Gigabyte M27Q X rev. 2.0 je jasná volba. QHD rozlišení s 240Hz je kombinace, která ještě před rokem vyžadovala kompromisy – tenhle monitor je zvládá bez větší námahy.

IPS panel nabídne dobré barvy, solidní pozorovací úhly a odezvu 1 ms MPRT (reálně kolem 3–5 ms GtG – více o tom níže). Na competitive hraní – Valorant, CS2, Apex – je to naprosto dostatečné.

Nevýhody: Žádné HDR za zmínku. Kontrast typický pro IPS (1000:1) – kdo přešel z VA nebo OLED, bude cítit rozdíl v tmavých scénách.

Alternativa: Samsung Odyssey G7 240Hz – VA panel s lepším kontrastem, ale pomalejší odezvou a mírným ghostingem v tmavých přechodech.

Doporučeno pro: RTX 4060 Ti / RTX 4070, hardcore FPS hráče, kteří nechtějí utrácet za OLED.

Nejlepší 144Hz monitor (běžné hraní) – LG 27GP850-B

27″ · IPS · 165Hz · QHD (2560×1440)

Technicky 165Hz, ale prodávaný v 144Hz kategorii – a to proto, že výkonnostně sem perfektně sedí. LG 27GP850-B je jeden z nejprodávanějších herních monitorů v Evropě a důvod je jednoduchý: za cenu kolem 5 500–6 500 Kč dostaneš QHD, slušné barvy a odezvu, která v praxi nestojí za řeč.

Nevýhody: Stojánek je průměrný. Reproduktory chybí (nebo jsou k ničemu). HDR 400 nestojí za pozornost – viz sekce níže.

Alternativa: AOC Q27G3XMN (MiniLED) – pokud chceš výrazně lepší HDR a kontrast za podobné nebo mírně vyšší peníze. MiniLED backlighting dělá velký rozdíl oproti standardnímu IPS.

Doporučeno pro: RTX 3060 / RTX 4060, hráče všech žánrů, first-time upgrade z 1080p.

Srovnání nejlepších herních monitorů 2026

ModelÚhlopříčkaRozlišeníHzPanelOdezvaHDRSyncCena (cca)Doporučení
LG UltraGear 27GR95QE-B27″QHD240HzOLED0,03 msTrue Black 400G-Sync / FreeSync12 000–14 000 Kč✅ Ano
ASUS ROG Swift PG27AQDM27″QHD240HzOLED0,03 msTrue Black 400G-Sync13 000–15 000 Kč✅ Ano
Gigabyte M27Q X rev. 2.027″QHD240HzIPS1 ms MPRTNeFreeSync / G-Sync Compat.8 000–9 500 Kč✅ Ano
Samsung Odyssey G7 (240Hz)27″QHD240HzVA1 ms MPRTHDR 600G-Sync / FreeSync9 000–11 000 Kč⚠️ Situačně
LG 27GP850-B27″QHD165HzIPS1 ms MPRTHDR 400FreeSync / G-Sync Compat.5 500–6 500 Kč✅ Ano
AOC Q27G3XMN27″QHD180HzMiniLED1 ms MPRTHDR 1000FreeSync7 000–8 500 Kč✅ Ano

Jak vybrat herní monitor

144Hz vs 240Hz vs 360Hz – co má smysl?

144Hz je dnes absolutní minimum pro plynulé hraní. Rozdíl oproti 60Hz je dramatický a každý ho pocítí okamžitě.

240Hz dává smysl, pokud hraješ competitive FPS (CS2, Valorant, Apex) a máš GPU, která toto frame rate zvládne. Rozdíl oproti 144Hz je patrný, ale výrazně subtilnější než přechod z 60Hz.

360Hz je doménou profesionálních hráčů a esport scény. Pro 99 % hráčů jde o čistý marketing – ani vaše reflexy, ani většina GPU ten rozdíl nezpracuje smysluplně.

Závěr: Pokud nehraješ competitive na seriózní úrovni, 144Hz (nebo 165Hz) ti stačí na roky dopředu.

IPS vs VA vs OLED – zásadní rozdíly

IPS je dnes standard pro herní monitory. Dobré barvy, solidní odezva, dostupná cena. Nevýhoda: průměrný kontrast (800:1 až 1200:1) – tmavé scény vypadají spíš tmavě šedě.

VA nabídne výrazně lepší kontrast (3000:1 i více), takže tmavé scény vypadají skutečně temně. Nevýhoda: pomalejší odezva a ghosting v pohybových sekvencích. Hodí se pro RPG a single-player tituly, méně pro competitive FPS.

OLED je nejlepší dostupná technologie pro gaming. Nekonečný kontrast, 0,03 ms odezva, sytost barev. Nevýhody: riziko vypálení při statickém obsahu, nižší maximální jas, vyšší cena. Pokud máš budget, jdi do OLED.

Rozlišení: Full HD vs QHD vs 4K

Full HD (1920×1080) dává smysl pouze na 24″ a menších monitorech, nebo pokud máš slabší GPU (GTX 1660, RTX 3050). Na 27″ vypadá 1080p měkce.

QHD (2560×1440) je jasný sweet spot. Ostrost na 27″ je výborná, nároky na GPU jsou zvládnutelné a většina herního obsahu na tomto rozlišení vypadá skvěle. Toto je doporučené rozlišení pro 2026.

4K (3840×2160) vyžaduje RTX 4080 nebo výš, aby jsi dosáhl slušného frame rate v náročných titulech. Na 27″ je rozdíl oproti QHD malý – 4K má největší smysl od 32″ výše.

Odezva a input lag

Odezva (response time) označuje, jak rychle pixel změní barvu. Výrobci udávají 1 ms MPRT – jenže to je měřeno specifickou metodou, která vypovídá málo o reálném chování panelu. Reálná GtG (grey-to-grey) odezva u IPS monitorů se pohybuje kolem 3–6 ms, což je v praxi zcela v pořádku.

Input lag je jiná věc – jde o zpoždění mezi akcí na vstupu a zobrazením na obrazovce. Moderní herní monitory se pohybují pod 5 ms, což lidské reflexy nerozliší.

Závěr: Nesoustřeď se na marketingové „1 ms“ – hledej recenze s reálnými GtG měřeními.

G-Sync vs FreeSync

Obě technologie řeší to samé: synchronizaci frame rate GPU s obnovovací frekvencí monitoru, aby zmizelo trhání obrazu (tearing).

G-Sync je Nvidia certifikace – zaručuje ověřenou kvalitu, ale monitor je dražší. FreeSync je AMD standard – levnější, ale kvalita implementace se liší model od modelu.

Dobrá zpráva: většina moderních FreeSync monitorů funguje s Nvidia kartami jako G-Sync Compatible. Ztratíš jen pár edge-case funkcí, ušetříš peníze.

Závěr: Pokud nemáš Nvidia kartu a nevyžaduje ultra-precizní implementaci, FreeSync stačí.

HDR – marketing vs realita

Tady je třeba říct věci narovinu. HDR 400 je k ničemu. Většina herních IPS monitorů nabízí „HDR 400″ jako marketingový checkbox – reálný vizuální rozdíl oproti bez-HDR je minimální až nulový.

Smysluplné HDR začíná od:

  • HDR 600 u VA a prémiových IPS panelů (Samsung Odyssey G7)
  • HDR 1000 u MiniLED monitorů (AOC Q27G3XMN)
  • HDR True Black 400 u OLED – tohle je jiná liga díky dokonalým černým

Závěr: Pokud monitor nabízí jen HDR 400, ignoruj tuto funkci při rozhodování.

Ideální velikost (24″ / 27″ / 32″)

24″ s Full HD je klasika pro competitive gaming – menší plocha, menší pohyby očima, jednoduché zaměření. Dodnes standard na esport turnajích.

27″ je dnes nejuniverzálnější volba. QHD na 27″ vypadá ostře, ergonomie je příjemná a obsah se dobře vnímá při standardní vzdálenosti od stolu (60–70 cm).

32″ má smysl pro QHD nebo 4K, pokud sedíš dál od obrazovky nebo chceš immersive single-player zážitek. Na competitive hraní je 32″ příliš velká plocha.

Závěr: Nepřemýšlej zbytečně – 27″ je ideál pro naprostou většinu hráčů.

Jaký monitor pro jakou grafickou kartu

Mít monitor, který tvoje GPU nedokáže nakrmit, je plýtvání peněz. A naopak – omezovat výkonnou kartu slabým monitorem je škoda.

GPUDoporučený monitor
GTX 1660 / RTX 3050 / RX 6600FHD 144Hz IPS (24–27″)
RTX 3060 / RX 6700 XTQHD 144Hz IPS (27″)
RTX 4060 / RX 7700 XTQHD 144–240Hz IPS (27″)
RTX 4060 Ti / RX 7800 XTQHD 240Hz IPS nebo OLED entry (27″)
RTX 4070 / RX 7900 GREQHD 240Hz nebo OLED (27″)
RTX 4070 Ti / 4080 / 4090OLED 240Hz QHD nebo 4K 144Hz (27–32″)

Doporučené modely – detailní výběr

OLED monitory (TOP kvalita)

LG UltraGear 27GR95QE-B – nejlepší herní monitor pro 2026 pod 15 000 Kč. Skvělá odezva, perfektní obraz, 240Hz. Ideální pro RTX 4070+.

ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM – alternativa s mírně odlišnou barevnou kalibrací a robustnějším designem. Cena o 500–1 500 Kč vyšší.

240Hz monitory (FPS gaming)

Gigabyte M27Q X rev. 2.0 – nejlepší value 240Hz QHD monitor. Žádné zbytečnosti, jen výkon. [Koupit na Alza.cz]

Samsung Odyssey G7 (240Hz) – pokud chceš lepší kontrast (VA panel) a nevadí ti mírný ghosting v tmavých přechodech. HDR 600 je zde skutečně funkční.

144Hz monitory (mainstream)

LG 27GP850-B – king of value. QHD, 165Hz, IPS. Jeden z nejprodávanějších herních monitorů v Evropě.

AOC Q27G3XMN – překvapení kategorie. MiniLED backlighting přináší HDR 1000, který skutečně funguje. Za podobnou cenu jako LG 27GP850-B dostaneš výrazně lepší kontrast a HDR.

Nejčastější chyby při výběru monitoru

1. Kupovat 4K bez výkonné GPU. RTX 3060 na 4K monitoru bude trpět. Nejdřív GPU, pak monitor.

2. Věřit „1 ms“ v reklamě. Jde o MPRT, ne GtG. Skutečná odezva je vyšší. Hledej nezávislé recenze.

3. Platit příplatek za HDR 400. Jak je napsáno výše – HDR 400 na IPS je jen checkbox. Nekup monitor kvůli němu.

4. Brát 360Hz místo QHD. FHD 360Hz vs QHD 240Hz: druhá volba je ve většině situací lepší kombinace ostrosti a plynulosti.

5. Ignorovat velikost vs. rozlišení. FHD na 32″ vypadá špatně. QHD na 24″ je zbytečně drahé. Kombinuj rozumně.

6. Podceňovat ergo stojánku. Levné monitory mají tuhé nebo špatně nastavitelné stojánky. Zkontroluj, zda jde výška a náklon nastavit.

7. Kupovat refurbished OLED bez záruky. OLED má riziko burn-in – bez záruky jdeš na vlastní riziko.

FAQ – Nejčastější otázky

Stačí mi 144Hz, nebo potřebuji 240Hz?

ro casual a mid-core hraní 144Hz naprosto stačí. 240Hz oceníš pouze v competitive FPS hrách, kde hraješ na vysoké úrovni a tvoje GPU dokáže tento frame rate udržet.

Je OLED monitor vhodný pro práci i hraní?

Ano, ale s jednou podmínkou: při práci se statickými prvky (taskbar, okna) hrozí dlouhodobé vypálení. Zapni pixel refresh funkci monitoru a nepoužívej maximální jas na statickém obsahu.

Co je lepší – 27″ FHD 240Hz, nebo 27″ QHD 165Hz?

QHD 165Hz. Ostrost obrazu na 27″ při FHD je příliš nízká na to, aby kompenzovala vyšší refresh rate.

Funguje FreeSync monitor s Nvidia kartou?

Většinou ano, jako G-Sync Compatible. Ztratíš pár pokročilých funkcí, ale základní VRR funguje bez problémů.

Potřebuji HDR pro gaming?

Závisí na monitoru. HDR 400 ignoruj. HDR 600+ na VA nebo MiniLED panelu přináší reálný rozdíl. OLED HDR je nejlepší dostupná varianta.

Je 32″ monitor na gaming dobrý?

Na immersive single-player hry ano. Na competitive FPS jsou 32″ příliš velké – oči musí skenovat větší plochu, zaměřování je pomalejší.

Jaký monitor koupit k PS5 nebo Xbox Series X?

PS5 a XSX podporují 4K 120Hz. Ideál je 27–32″ 4K 144Hz IPS nebo OLED. Pokud hraneš jen na konzoli, nemusíš řešit G-Sync/FreeSync.