RTX 4060 vs RTX 4070 – srovnání (2026)

Obě karty jsou ze stejné generace Ada Lovelace. Obě podporují DLSS 3 a Frame Generation. A obě se dají koupit za rozumné peníze. Takže proč jedna stojí skoro o 5 000 Kč víc?

Protože na tom záleží – a právě to si v tomhle srovnání rozpitveme.

Rychlé srovnání: RTX 4060 vs RTX 4070

RTX 4060 je 8GB karta pro 1080p hraní. Výkonná, tichá, úsporná. Ale 8 GB VRAM začíná být v některých titulech (Hogwarts Legacy, Alan Wake 2, Starfield) límit. Pokud hraješ převážně esport nebo starší AAA hry, nevadí ti to.

RTX 4070 je 12GB karta pro 1440p. Výrazně rychlejší, s širší paměťovou sběrnicí. Cena je vyšší, ale na 1440p monitoru ji pocítíš v každém snímku.

Komu se vyplatí RTX 4060: Hráči na 1080p monitoru, hráči esportu (CS2, Valorant, Apex), uživatelé s rozpočtem do 10 000 Kč.

Komu se vyplatí RTX 4070: Hráči s 1440p monitorem, fanoušci AAA her na vysoké detaily, kreativci (video, 3D rendering), hráči, kteří nechtějí kartu měnit za 2 roky.

TOP 3 grafické karty — výběr redakce

Vítěz — nejlepší výkon

ASUS TUF Gaming RTX 4070 OC 12 GB

Nejlepší chlazení ve třídě, stabilní přetaktování a prověřená odolnost. Bezpečná volba pro 1440p na roky dopředu.

  • 3× ventilátor — tichý i pod zátěží
  • 12 GB GDDR6X, 192-bit sběrnice
  • DLSS 3 + Frame Generation
  • Boost clock 2550 MHz OC
Zobrazit na Alze

cca 16 000–17 000 Kč

Nejlepší cena / výkon

MSI GeForce RTX 4070 Ventus 2X 12G OC

Levnější RTX 4070 bez kompromisu ve výkonu. Dvouslotová, vejde se i do kompaktnějších skříní.

  • 2× ventilátor — kompaktní rozměry
  • 12 GB GDDR6X, solidní chlazení
  • Nižší cena než prémiové modely
  • Plný výkon čipu AD104
Zobrazit na Alze

cca 13 500–14 500 Kč

Budget volba

Gigabyte GeForce RTX 4060 Eagle OC 8 GB

Nejdostupnější cesta k RTX 40 generaci. Ideální pro 1080p hraní na high detailech s podporou DLSS 3.

  • 8 GB GDDR6, 128-bit sběrnice
  • TDP jen 115 W — tichá a úsporná
  • Stačí 550W zdroj
  • DLSS 3 + Frame Generation
Zobrazit na Alze

cca 8 500–9 500 Kč

Srovnávací tabulka

Parametr

Karta A

RTX 4060

Karta B

RTX 4070 lepší

Architektura Ada Lovelace (AD107) Ada Lovelace (AD104)
VRAM 8 GB GDDR6 12 GB GDDR6X +50 %
Paměťová sběrnice 128-bit 192-bit +50 %
TDP (spotřeba) 115 W 200 W
Boost clock (ref.) 2460 MHz 2610 MHz
DLSS / Frame Generation DLSS 3 + FG DLSS 3 + FG
Relativní výkon (1440p)
~100 % (základ)
~138 % +38 %
Cena (Alza 2026) 8 500–11 000 Kč 13 500–17 000 Kč
Doporučený zdroj min. 550 W min. 650 W
Ideální rozlišení 1080p 1440p

Relativní výkon vychází z průměru testů na 1440p (Ultra) bez DLSS. Ceny jsou orientační dle Alza.cz, duben 2026.

Výkon ve hrách (FPS testy)

Čísla níže vychází z agregovaných testů napříč recenzemi (Digital Foundry, TechPowerUp, Hardware Unboxed). Jde o průměrné FPS na ultra/high detailech bez ray tracingu.

1080p výkon

Na 1080p je RTX 4060 naprosto komfortní karta. Ve většině moderních AAA her pohybuje snímkovací frekvenci mezi 80–110 FPS. RTX 4070 je na tomto rozlišení předimenzovaná – alespoň prozatím.

Příklady (1080p, Ultra):

  • Cyberpunk 2077: 4060 ~85 FPS / 4070 ~115 FPS
  • Hogwarts Legacy: 4060 ~80 FPS / 4070 ~105 FPS
  • CS2: 4060 ~250 FPS / 4070 ~310 FPS
  • Alan Wake 2: 4060 ~60 FPS / 4070 ~85 FPS

1440p výkon

Tady se nůžky začínají rozevírat. RTX 4060 na 1440p zvládne plynulé hraní, ale na ultra detailech občas spadne pod 60 FPS v náročnějších titulech. RTX 4070 je na 1440p jako doma.

Příklady (1440p, Ultra):

  • Cyberpunk 2077: 4060 ~58 FPS / 4070 ~82 FPS
  • Hogwarts Legacy: 4060 ~55 FPS / 4070 ~78 FPS
  • Alan Wake 2: 4060 ~42 FPS / 4070 ~62 FPS

Ray tracing + DLSS 3

Obě karty podporují DLSS 3 s Frame Generation – to je klíčová výhoda celé řady RTX 40. Frame Generation dokáže zdvojnásobit vnímaný výkon, ale vyžaduje stabilně 60+ FPS jako základ.

RTX 4060 s DLSS Quality + FG dosáhne na 1080p 130–160 FPS v Cyberpunku. RTX 4070 s DLSS Quality + FG na 1440p překoná 140–170 FPS v témže titulu.

Ray tracing bez DLSS je u obou karet výrazně náročnější. Bez zapnutého Frame Generation se na RT ultra nastaveních pohybuje RTX 4060 kolem 40–50 FPS, RTX 4070 kolem 60–70 FPS.

Spotřeba, chlazení a hlučnost

To je jedna z největších předností RTX 4060: 115W TDP je na dnešní poměry výjimečně nízký výkon. Karta se ani nezapotí, pracuje tiše a nároky na zdroj jsou minimální.

RTX 4070 má TDP 200W – stále rozumné, ale vyžaduje lepší chlazení a silnější zdroj.

Reálná spotřeba ze zásuvky (celý systém):

  • RTX 4060 build: ~200–230W
  • RTX 4070 build: ~280–320W

Doporučený zdroj:

  • RTX 4060: minimum 550W (certifikace 80+ Bronze nebo vyšší)
  • RTX 4070: minimum 650W (doporučeno 750W pro headroom)

Hlučnost závisí na konkrétním modelu a výrobci, ale oba čipy jsou obecně tišší než předchozí generace RTX 30. Modely s třemi ventilátory (ASUS TUF, MSI Gaming X) jsou znatelně tišší než dvouventilátoroví zástupci.

Cena a dostupnost (Alza 2026)

RTX 4060 se na Alze pohybuje v rozmezí 8 500–11 000 Kč podle modelu a výrobce. Základ (Gigabyte Eagle, MSI Ventus) začíná pod 9 000 Kč.

RTX 4070 stojí 13 500–17 000 Kč. Levnější modely jako MSI Ventus 2X se dají pořídit kolem 14 000 Kč, prémiové kousky (ASUS TUF OC) se přibližují k 16–17 000 Kč.

Vyplatí se upgrade z RTX 30 série? Pokud máš RTX 3060 nebo slabší – ano, jednoznačně. Výkonový skok je reálný a DLSS 3 s Frame Generation je bonusem, který na RTX 30 neexistuje. Pokud máš RTX 3070 nebo 3070 Ti – RTX 4070 je srovnatelný výkon za podobné peníze. Upgrade dává smysl hlavně kvůli DLSS 3 FG a nižší spotřebě.

Pro koho je RTX 4060 a pro koho RTX 4070

Kdy koupit RTX 4060

  • Hraješ na 1080p monitoru a neplánuješ upgradovat
  • Preferuješ esportové tituly s vysokou snímkovací frekvencí
  • Chceš tichý a úsporný systém
  • Máš omezený rozpočet (do 10 000 Kč)
  • Neřešíš 8 GB VRAM limit – hraješ starší nebo méně náročné hry

Upozornění: V nových AAA hrách s vysokými texturami (Hogwarts Legacy, Starfield, Alan Wake 2) se 8 GB VRAM blíží limitu. Karta bude fungovat, ale nastavení textur budeš muset snížit.

Kdy koupit RTX 4070

  • Máš nebo plánuješ 1440p monitor
  • Hraješ nové AAA hry na vysoké/ultra detaily
  • Chceš kartu, která nevyžaduje výměnu 2–3 roky
  • Pracuješ s videem, 3D nebo AI nástroji (12 GB VRAM je výrazná výhoda)
  • Nevadí ti připlatit za výkon a klid v duši

Jak vybrat správný model (značky a edice)

Ne každá RTX 4060 nebo 4070 je stejná. Referenční čip je identický, ale chlazení, přetaktování a kvalita zpracování se liší.

Na co se zaměřit:

Rozlišení monitoru – 1080p = RTX 4060, 1440p = RTX 4070. Tohle je nejdůležitější kritérium.

Typ her – esport (CS2, Valorant): RTX 4060 stačí. AAA na ultra (Cyberpunk, Hogwarts): zvol 4070.

VRAM – 8 GB RTX 4060 je v roce 2026 funkční limit. 12 GB RTX 4070 dává větší rezervu.

Zdroj (PSU) – pro 4060 stačí 550W, pro 4070 doporučujeme minimálně 650W.

Velikost karty – dvouslotové modely (MSI Ventus) se vejdou i do menších skříní. Tříslotové karty (ASUS TUF) potřebují více prostoru.

Chlazení – 3 ventilátory = tišší a chladnější provoz, zejména u RTX 4070. Za vyšší cenu stojí, pokud ti záleží na hlučnosti.

Prémiové modely vs. základ – dražší edice (TUF OC, Gaming X Trio) nabídnou lepší chlazení a mírně vyšší takty. Výkonový rozdíl je ~2–5 %, ale karta vydrží déle v pohodovém tepelném pásmu.

Pro tebe, pokud

Kup RTX 4060

  • Hraješ na 1080p monitoru
  • Chceš tichý a úsporný setup
  • Hraješ esport nebo starší AAA tituly
  • Máš rozpočet do 10 000 Kč
  • Nepotřebuješ víc než 8 GB VRAM

Pro tebe, pokud

Kup RTX 4070

  • Máš 1440p monitor nebo na něj přecházíš
  • Hraješ nové AAA hry na ultra detaily
  • Chceš kartu bez výměny do roku 2027+
  • Potřebuješ 12 GB VRAM (video, 3D, AI)
  • Nevadí ti připlatit za výkon a klid

Verdikt: RTX 4060 vs RTX 4070 – kterou koupit?

Pokud hraješ na 1080p a nechceš přemýšlet – vezmi RTX 4060. Je rychlá, tichá a za ty peníze výborná.

Pokud máš 1440p monitor nebo chceš kartu, která ti vydrží do roku 2027 bez kompromisů – investuj do RTX 4070. Rozdíl v ceně se v herním zážitku reálně projeví.

Neexistuje špatná volba. Záleží na tom, co od hráčského setupu čekáš.