Špatně vybrané herní vybavení tě stojí peníze i nervy. Tady najdeš konkrétní doporučení pro každý rozpočet.
Rychlé doporučení: Co koupit (Top 3)
Nemáš čas číst celý guide? Tady jsou nejlepší sety podle kategorií — prověřené, konkrétní, s přímým odkazem.
Performance set
Logitech G Pro X Superlight 2 + SteelSeries Apex Pro + ASUS TUF VG27AQ
Mid-range set
Razer Basilisk Essential + HyperX Alloy Core RGB + AOC 24G2SP
Budget set
Trust GXT 838 Azor Combo + Samsung Odyssey G3 27″
Jak přemýšlet o výběru herního vybavení
Než klikneš na „přidat do košíku“, odpověz si na tři otázky. Ušetří ti to tisíce.
Casual vs competitive hráč
Casual hráč potřebuje hlavně komfort a rozumnou cenu. Monitor s 144 Hz ti nestojí za nic, pokud hraješ RPG nebo simulace v 60 FPS.
Competitive hráč (FPS, MOBA) naopak ocení každý milisekund — nízká odezva myši, vysoký refresh rate monitoru a mechanická klávesnice tu dávají smysl a reálně ovlivní výkon.
💡 Tip: Hraješ mixovaně? Vsaď na mid-range periferie s 144 Hz monitorem. Je to sweet spot pro 90 % hráčů.
PC vs konzole vs hybrid
PC dává maximální flexibilitu, upgradeabilitu a nejširší herní knihovnu. Vstupní cena je ale vyšší.
Konzole (PS5/Xbox) je plug-and-play, nižší vstupní cena, ale platíš předplatné a nemůžeš upgradovat hardware.
Hybrid (PC + konzole nebo Steam Deck + konzole) je čím dál populárnější — ale počítej s tím, že stojí víc než jen jedna platforma.
Dlouhodobá investice vs low budget
Low budget setup funguje, ale počítej s upgradováním dříve. Pokud víš, že za rok přejdeš na vyšší level, rovnou investuj do lepšího monitoru nebo periferií — ty se neupgradují každý rok. GPU a CPU se mění, monitor a myš zůstávají klidně 5–7 let.
Základní herní setup: Co opravdu potřebuješ
Základní gaming setup má 4 stavební kameny. Všechno ostatní je bonus.
Herní PC / notebook
Srdce celého setupu. GPU (grafická karta) je nejdůležitější komponenta pro gaming. CPU a RAM jsou druhotné — ale bottleneck CPU tě může brzdit, pokud jsi výrazně pod doporučenými specs. V roce 2026 je minimum 16 GB RAM a SSD jako systémový disk — HDD na gaming prakticky vymřelo.
Monitor
Nejpodceňovanější kus vybavení. Monitor vidíš celou dobu, takže kvalita obrazu a refresh rate přímo ovlivní zážitek víc než cokoli jiného. Dnes je 144 Hz základní standard. Pod tím se vyplatí jít jen s opravdu omezeným rozpočtem.
Myš + klávesnice
Záleží na žánru. FPS hráč ocení lightweight myš s přesným senzorem, kdežto RPG/strategy hráč víc řeší komfort při dlouhých sezeních. Mechanická vs membránová klávesnice — rozdíl cítit, ale výkon to nutně neovlivní.
Sluchátka
Dobrý headset ti dá prostorový zvuk, který nahradí celý surround systém. V kompetitivních hrách (CS2, Valorant) je sluch stejně důležitý jako obraz — umístění kroků, gunfire a callouts. Nekupuj levná sluchátka a pak draze platíš za gaming headset — udělej to najednou.

Jak vybrat jednotlivé komponenty
Jak vybrat herní myš
Tři věci rozhodují: senzor, váha a grip styl.
- DPI a senzor — cokoliv nad 400 DPI je dnes standard. Důležitější je bezchybný optický senzor (HERO, Focus Pro, TrueMove Air).
- Váha — lightweight myši (pod 60 g) jsou trend. Méně únava zápěstí, rychlejší pohyb. Nevýhoda: někdy horší ergonomie.
- Grip — palm grip = větší myš, claw/fingertip grip = menší. Nekupuj myš, aniž bys věděl, jak držíš.
| Produkt | Připojení | DPI | Hmotnost | Cena | Verdikt |
|---|---|---|---|---|---|
| Logitech G Pro X Superlight 2 | Bezdrát 2.4 GHz | 32 000 | 60 g | ~2 500 Kč | ⭐⭐⭐⭐⭐ Top pro FPS |
| Razer DeathAdder V3 | Drát / Bezdrát | 30 000 | 59 g | ~1 800 Kč | ⭐⭐⭐⭐ Skvělá ergonomie |
| Razer Basilisk Essential | Drát USB | 6 400 | 92 g | ~550 Kč | ⭐⭐⭐⭐ Nejlepší budget |
| Trust GXT 838 Azor | Drát USB | 2 400 | 100 g | ~700 Kč (set) | ⭐⭐⭐ Starter pack |
→ Top pick: Logitech G Pro X Superlight 2 — nejlepší wireless gaming myš pod 3 000 Kč.

Jak vybrat monitor
Na monitoru nešetři — vidíš ho celou dobu a špatná odezva nebo nízký refresh rate tě budou štvát každý den.
- Refresh rate — 144 Hz je dnešní minimum. 240 Hz+ má smysl jen pro hardcore FPS hráče.
- Rozlišení — 1080p pro budget/competitive, 1440p pro mid-range (nejlepší poměr výkon/cena), 4K jen pokud máš GPU na to.
- Panel — IPS = lepší barvy a pozorovací úhly. VA = vyšší kontrast, lepší pro temné hry. TN = rychlé, ale bledé barvy.
- Odezva — „1 ms GtG“ je marketing. Sleduj reálně testované hodnoty nebo MPRT.
| Produkt | Rozlišení | Refresh | Panel | Cena | Verdikt |
|---|---|---|---|---|---|
| ASUS TUF Gaming VG27AQ | 1440p | 165 Hz | IPS | ~5 500 Kč | ⭐⭐⭐⭐⭐ Nejlepší za cenu |
| AOC 24G2SP | 1080p | 165 Hz | IPS | ~3 200 Kč | ⭐⭐⭐⭐½ Nejlepší 1080p |
| Samsung Odyssey G3 27″ | 1080p | 144 Hz | VA | ~2 500 Kč | ⭐⭐⭐⭐ Budget s hloubkou |
→ Top pick: AOC 24G2SP — 165 Hz IPS monitor za cenu, která nemá konkurenci.

Jak vybrat klávesnici
Hlavní otázka: mechanická nebo membránová? Membránová je tichá a levná. Mechanická je přesnější, trvanlivější a příjemnější na psaní — ale hlasitější a dražší.
- Red switche — lineární, tiché, pro gaming ideální
- Brown switche — taktilní, kompromis gaming/psaní
- Blue switche — hlasité klikání, pro psaní, ale nepraktické pro byty
- Velikost — TKL (bez numpad) šetří místo pro myš. 60% klávesnice jsou ultra kompaktní, ale chybí funkční klávesy.
| Produkt | Typ | Switche | Velikost | Cena | Verdikt |
|---|---|---|---|---|---|
| SteelSeries Apex Pro | Mechanická | OmniPoint (adj.) | Plná | ~4 500 Kč | ⭐⭐⭐⭐⭐ Nastavitelné switche |
| HyperX Alloy Core RGB | Membránová | — | Plná | ~900 Kč | ⭐⭐⭐⭐ Nejlepší membránová |
| Trust GXT 838 Azor | Membránová | — | Plná | ~700 Kč (set) | ⭐⭐⭐ Do startu v pohodě |
→ Top pick budget: HyperX Alloy Core RGB — nejlepší membránová klávesnice do 1 000 Kč.
Jak vybrat herní PC / notebook
GPU rozhoduje o výkonu ve hrách. CPU je druhotný, ale nesmí bottleneckovat. RAM minimum je 16 GB DDR4/DDR5 — v roce 2026 je to základ, ne bonus.
⚠️ Pozor na notebook: RTX 4060 Laptop ≠ RTX 4060 Desktop. Výkon je throttlován tepelným designem — vždy porovnávej TGP (Total Graphics Power).
Jak vybrat headset
V kompetitivních hrách je headset nástroj, ne doplněk. Kvalita mikrofonu ovlivní, jak tě slyší tým. Virtuální 7.1 závisí na softwaru — nekupuj headset jen kvůli „7.1″ v názvu.
- Drátový — žádná latence, nižší cena, nižší váha
- Bezdrátový — komfort, ale nutné nabíjení a vyšší cena
- Komfort — polstrování uší a páska jsou klíčové při 3+ hodinových sezeních
💰 Budget setup
- PC: Starší sestava / APU řada (Ryzen 5600G)
- Monitor: Samsung Odyssey G3 (~2 500 Kč)
- Myš + klávesnice: Trust GXT 838 Azor (~700 Kč)
- Headset: HyperX Cloud Stinger (~900 Kč)
⚖️ Mid-range
- PC: Ryzen 5 7600 + RTX 4060
- Monitor: AOC 24G2SP (~3 200 Kč)
- Myš: Razer Basilisk Essential (~550 Kč)
- Klávesnice: HyperX Alloy Core RGB (~900 Kč)
- Headset: HyperX Cloud II (~1 800 Kč)
🏆 High-end
- PC: Ryzen 7 9700X + RTX 4080 Super
- Monitor: ASUS TUF VG27AQ (~5 500 Kč)
- Myš: Logitech G Pro X Superlight 2 (~2 500 Kč)
- Klávesnice: SteelSeries Apex Pro (~4 500 Kč)
- Headset: SteelSeries Arctis Nova Pro (~5 000 Kč)
Doporučené herní sety (ready setupy)
Nechceš vybírat součástku po součástce? Tady jsou tři ověřené kombinace, které fungují jako celek.
Performance set (~18 500 Kč periferie) Myš: Logitech G Pro X Superlight 2 · Klávesnice: SteelSeries Apex Pro · Monitor: ASUS TUF VG27AQ Pro koho: Competitive FPS hráče, kteří chtějí maximum bez přemýšlení.
Mid-range set (~6 900 Kč periferie) Myš: Razer Basilisk Essential · Klávesnice: HyperX Alloy Core RGB · Monitor: AOC 24G2SP Pro koho: Každého, kdo chce solidní výkon bez přeplácení.
Budget set (~3 200 Kč periferie) Myš + klávesnice: Trust GXT 838 Azor Combo · Monitor: Samsung Odyssey G3 27″ Pro koho: Začátečníky a hráče s omezeným rozpočtem, kteří chtějí rozjet gaming bez kompromisů v monitoru.
Nejčastější chyby při výběru
1. Drahé GPU + 60 Hz monitor RTX 4070 s 60 Hz monitorem je jako mít Ferrari a jezdit po polní cestě. Monitor a GPU musí sedět.
2. 8 GB RAM v roce 2026 Způsobuje stuttery v moderních hrách. 16 GB je absolutní minimum, 32 GB je rozumný upgrade.
3. Headset kvůli 7.1 surround Virtuální 7.1 závisí na softwaru, ne hardwaru. Lepší stereo headset s dobrým EQ předčí průměrný „7.1″ headset.
4. Podceněné periferie, přeceněné GPU Myš s latencí 20 ms vs 1 ms je v FPS hrách znatelný rozdíl. Periferie tě limitují víc, než si myslíš.
5. Herní notebook jako desktop replacement Horší chlazení, nižší výkon za stejné peníze, omezenější upgrade. Pokud nepotřebuješ mobilitu, desktop vyhrává vždy.
