Herní notebook vs PC: Kompletní srovnání (2026)

Herní notebook vs PC – tahle otázka se vrací každý rok a odpověď je pořád stejná: záleží na tom, jak hraješ. Ale „záleží“ není odpověď, které ses ptal. Proto jsme to rozložili na konkrétní čísla, FPS data a jasná doporučení — bez marketingového balastu.

Toto srovnání herního notebooku vs PC ti ukáže

Nejlepší volba 2026

ASUS ROG Strix G16 (2026)

RTX 5060 Laptop · 165 Hz · 16″ 2.5K

  • NVIDIA GeForce RTX 5060 (140W TGP)
  • Intel Core Ultra 7 / Ryzen 9 9955HX
  • 16 GB DDR5, 1TB PCIe Gen4 SSD
  • 16″ 2.5K Nebula Display, 165–240 Hz
  • Wi-Fi 7, Thunderbolt 5, tool-less upgrade RAM/SSD

od 42 990 Kč dle konfigurace

Zobrazit na Alze

Nejlepší balans výkon / mobilita pro 90 % hráčů

Nejlepší poměr cena / výkon

AlzaPC GameBox Prime (RTX 5060)

Herní PC · i5-14400F · 32 GB DDR4 · 1TB SSD

  • NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB (plný desktop výkon)
  • Intel Core i5-14400F (10 jader, boost 4,7 GHz)
  • 32 GB DDR4, 1TB SSD, Wi-Fi, W11 Home
  • Midi Tower — snadný upgrade kdykoliv
  • 3letá záruka AlzaPC, skladem

od 27 990 Kč bez monitoru a periferií

Zobrazit na Alze

Výrazně vyšší FPS než notebook za stejné peníze

Budget PC volba

Herní PC Ryzen 5 8400F + RTX 5060

Herní PC · AM5 platforma · 32 GB DDR5

  • NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB (Blackwell)
  • AMD Ryzen 5 8400F (6 jader, boost 4,7 GHz)
  • 32 GB DDR5, 1TB SSD, Wi-Fi, W11 Home
  • Moderní AM5 platforma — upgrade CPU možný
  • Klávesnice a myš v ceně

od 29 990 Kč bez monitoru

Zobrazit na Alze

Nejlevnější cesta k plnohodnotnému RTX 5060 desktopu

Notebook vs PC – základní rozdíly

Než se budeš hrabat ve specifikacích, potřebuješ znát tři věci: kde hraješ, jak dlouho hodláš zařízení používat a jestli je pro tebe mobilita podmínka nebo jen příjemný bonus.

Mobilita vs výkon

Notebook přestěhuješ z pokoje do pokoje. PC nikam neposuneš, ale za stejné peníze dostaneš citelně více výkonu.

Konkrétní příklad: AlzaPC GameBox Prime s RTX 5060 stojí přibližně 28 000 Kč. Srovnatelný notebook s RTX 5060 Laptop GPU začíná na 40 000 Kč. Na papíře stejná grafika — v praxi notebook zaostane o 15–25 % ve FPS, protože laptop GPU pracuje na nižším TGP kvůli teplu a baterii.

Upgrade možnosti

Tady notebook jednoduše prohrává. GPU ani CPU v notebooku nevyměníš — koupíš jednou, to je ono. RAM a SSD jde u většiny modelů vyměnit, ale to je celý rozsah. U desktopu změníš grafiku, přidáš RAM, vyměníš procesor. To prodlužuje životnost stroje o roky.

Cena vs životnost

Notebook je dražší na výkon, ale je to jediný stroj — bez monitoru, bez externího reproduktoru, bez potřeby speciálního stolu. Pokud počítáš celkové náklady včetně periferie, rozdíl se zmenšuje. Pokud počítáš výkon za korunu, PC vyhraje v každé cenové kategorii.

Výkon: Kdo má navrch v roce 2026?

RTX 50 série (Blackwell) je aktuálním standardem pro nové sestavy. RTX 40 série je stále dostupná, ale nové modely se s ní již nevyrábějí — pořizuješ výprodejový stock.

Grafické karty (RTX 50 série)

U desktopů je RTX 5060 dnes vstupní volba pro 1080p/1440p gaming. RTX 5070 je ideální pro 1440p s ray tracingem. RTX 5080 a výše patří do kategorie „hodně peněz za hodně výkonu na 4K“.

U notebooků je situace komplikovanější. RTX 5060 Laptop GPU má TGP 80–140W podle výrobce — a tento údaj výrobci nezveřejňují na první pohled. Hledej ho v recenzích nebo v detailním tech listu. Rozdíl mezi 80W a 140W verzí stejné karty může znamenat 20–30 % ve FPS.

Tip: U notebooků hledej specificky TGP (Total Graphics Power). Je to číslo, které výrobci rádi schovávají.

Procesory (Intel vs AMD)

V roce 2026 jsou oba tábory vyrovnané. Intel Core Ultra 7/9 a AMD Ryzen 9 9955HX jsou špičkové mobilní procesory. Pro herní výkon je ale CPU méně kritický než GPU — bottleneck u 80 % hráčů přichází z grafiky, ne z procesoru.

U desktopů: i5-14400F nebo Ryzen 5 7600 jsou stále skvělé párování pro RTX 5060. Pokud hraješ primárně na 1080p s vysokými FPS (CS2, Valorant), zvaž i7 nebo Ryzen 7 kvůli nižšímu CPU bottlenecku.

Reálný gaming výkon (FPS rozdíly)

Orientační hodnoty pro Full HD, vysoká nastavení:

CS2: Notebook RTX 5060 ~160–200 FPS / Desktop RTX 5060 ~220–280 FPS Fortnite: Notebook ~110–150 FPS / Desktop ~150–200 FPS Cyberpunk 2077 (bez RT): Notebook ~65–85 FPS / Desktop ~90–120 FPS

Parametr Notebook — ROG Strix G16 Herní PC — AlzaPC GameBox Prime
GPU RTX 5060 Laptop (140W TGP) RTX 5060 Desktop (plný výkon)
CPU Intel Core Ultra 7 / Ryzen 9 9955HX Intel Core i5-14400F (10 jader)
RAM 16 GB DDR5 5600 32 GB DDR4 3200 (upgrade na DDR5 možný)
Úložiště 1TB PCIe Gen4 SSD 1TB NVMe SSD
Displej / monitor 16″ 2.5K, 165–240 Hz (integrovaný) Monitor nutný zvlášť (+3–8k Kč)
Cena (základní) od 42 990 Kč od 27 990 Kč
Upgrade GPU/CPU Nelze Ano — kdykoliv
Upgrade RAM/SSD Omezeno (1–2 sloty) Ano — plná flexibilita
Mobilita Ano — 2,1 kg, baterie 3–4 h Žádná
Hlučnost při zátěži Vyšší (thermal throttling možný) Nižší (větší chladič, airflow)
Životnost HW 3–5 let bez upgradu 5–7+ let s průběžným upgradem
FPS — CS2 (Full HD) ~160–200 FPS ~220–280 FPS
FPS — Fortnite (Full HD, high) ~110–150 FPS ~150–200 FPS
FPS — Cyberpunk 2077 (Full HD, RT off) ~65–85 FPS ~90–120 FPS

FPS jsou orientační hodnoty při Full HD, vysoká nastavení. Desktop RTX 5060 má typicky 15–25 % vyšší výkon než laptop ekvivalent kvůli vyššímu TGP.

Cena: Co dostaneš za své peníze

Cena notebooků vs desktopů

Herní notebook s RTX 5060: od cca 38 000–45 000 Kč. Herní PC s RTX 5060 včetně monitoru 144 Hz: od cca 31 000–38 000 Kč.

Na první pohled jsou si blíž, než by se zdálo. Ale za stejné peníze dostaneš z desktopu víc FPS.

Skrytá cena (monitor, periferie, upgrade)

U PC musíš připočítat monitor (3 000–8 000 Kč za slušný 144 Hz+ Full HD nebo 1440p), klávesnici a myš. To je reálně 5–12 000 Kč navíc. Notebook tohle nepotřebuje — displej, klávesnice i reproduktory jsou součástí.

Dlouhodobě ale PC šetří peníze díky upgradu. Jednou za 2–3 roky vyměníš GPU a máš nový výkon bez výměny celého stroje.

Kdy dává smysl herní notebook

Studium / práce + gaming

Pokud přenášíš notebook z koleje na přednášky, domů a zpátky, a chceš na něm také hrát — notebook je jasná volba. Kombinuješ dva účely v jednom zařízení. Kupovat k tomu ještě PC dává smysl jen tehdy, pokud je hraní pro tebe vážné a každodenní.

Cestování / omezený prostor

Malý byt bez pevného stolu, sdílená místnost, časté cestování za prací nebo zájmem. Ve všech těchto případech notebook prakticky nemá konkurenci. Nemožnost upgradu GPU v tomto scénáři bolí méně, protože ho stejně nebudeš mít kde využít naplno.

Kdy dává smysl herní PC

Maximální výkon

Hraješ doma, máš stůl, chceš co nejvíce FPS za co nejméně peněz. Desktop vyhrává v každé cenové kategorii. Stejná grafická karta v desktopu dá o 15–25 % více FPS než v notebooku, protože nepracuje pod teplotními a energetickými limity mobilního šasi.

Upgrade a dlouhodobost

Desktop je investice, ne jen nákup. Za tři roky vyměníš jednu komponentu, ne celý stroj. Pokud hraješ vážně a plánuješ to dělat i za pět let, desktop je ekonomicky výhodnější volba z dlouhodobého pohledu.

Notebook — pro koho dává smysl

  • Studuješ a potřebuješ jeden stroj na všechno
  • Hraní probíhá na různých místech (kolej, cafe, rodina)
  • Nemáš vlastní pokoj nebo stůl jen pro PC
  • Cestování je součástí tvého života
  • Nečekej stejný výkon jako u desktopu za stejné peníze
  • GPU ani CPU nikdy nevyměníš — jednou koupíš, to je ono

Herní PC — pro koho dává smysl

  • Hraješ doma, máš pevné místo u stolu
  • Záleží ti na maximálním FPS a kvalitě obrazu
  • Chceš hardware, který vydrží 5+ let s průběžnými upgrady
  • Hraješ na 1440p nebo plánuješ přechod na vyšší rozlišení
  • Musíš počítat s cenou monitoru a periferií (přidat 5–12k)
  • Z gauče do jiného pokoje ho nepřeneseš

TOP 3: Nejlepší volba (2026)

Vybrali jsme tři konkrétní produkty z aktuální nabídky Alzy. Nejedná se o nejlevnější ani o nejdražší volby — vybrali jsme ty, které mají nejlepší poměr výkonu, hodnoty a dostupnosti v roce 2026.

Vítěz (overall)

ASUS ROG Strix G16 (2026) — RTX 5060 Laptop, 165–240 Hz, 2.5K displej

Nejlepší herní notebook na trhu pro většinu hráčů. Chlazení ROG Tri-Fan s kapalným kovem na CPU i GPU, tool-less přístup k RAM a SSD, Thunderbolt 5, Wi-Fi 7. Displej 2.5K 165–240 Hz je na notebookové poměry vynikající. Nevýhoda: cena nad 40 000 Kč a GPU není vyměnitelné.

Herní notebook vs PC

Nejlepší poměr cena/výkon

AlzaPC GameBox Prime — i5-14400F, RTX 5060, 32GB DDR4, 1TB SSD

Přímá sestava z Alzy s tříletou zárukou a bezstarostným servisem. Desktop RTX 5060 dá výrazně více FPS než laptop verze za méně peněz. Nevýhoda: potřebuješ monitor a periferie, žádná mobilita.

Budget řešení

Herní PC Ryzen 5 8400F + RTX 5060 (~30 000 Kč)

Nejlevnější cesta k plnohodnotnému RTX 5060 na moderní AM5 platformě. Klávesnice a myš v ceně, DDR5 RAM, možnost pozdějšího upgradu CPU. Na Full HD zvládne všechny aktuální tituly na vysoká nastavení. Nevýhoda: procesor 8400F nemá integrovanou grafiku, takže bez dedikované GPU PC nespustíš.

Srovnávací tabulka: Notebook vs PC

Jak vybrat správně (praktický checklist)

Praktický checklist: Na co se zaměřit

Kupuješ notebook?

  • GPU třída: RTX 4050 vs 4060 vs 5060 — rozdíl je výrazný, neřeš jen číslo
  • TGP grafiky: hledej min. 80W+, ideálně 100–140W — u laciných notebooků bývá záměrně skrytý
  • Displej: min. 144 Hz, ideálně 165 Hz nebo výše
  • Chlazení: ROG / Legion / Strix mají lepší thermal design než budget noname
  • Baterie: při hraní počítej max. 1–2 hodiny — připoj do sítě

Kupuješ herní PC?

  • GPU je klíčový: RTX 5060 vs 5070 = největší skok v FPS za peníze
  • CPU bottleneck: i5-14400F nebo Ryzen 5 7600 jsou ideální páry k RTX 5060
  • Upgrade: kup sestavu, kde je slot pro druhý SSD a RAM není zaletovaná
  • Zdroj: min. 600W od značkového výrobce — šetřit tu se nevyplácí
  • Airflow skříně: teploty = stabilita, zejména v létě

Obecně platí:

Rozlišení: Pokud hraješ eSporty (CS2, Valorant, Fortnite), Full HD 1080p je stále ideální — vyšší FPS za cenu nižšího rozlišení. Pokud hraješ AAA single-player tituly a záleží ti na detailech, 1440p je krok vpřed.

Typ her: eSport vs AAA je klíčová otázka. eSport potřebuje hlavně vysoké FPS a nízkou odezvu. AAA ocení výkonnou GPU a více VRAM.

Budget vs budoucnost: Kupuj GPU o jednu třídu vyšší, než aktuálně potřebuješ — prodlouží to relevanci stroje o 1–2 roky.

FAQ

  1. Je lepší herní notebook nebo PC?

    Záleží na tom, jak hraješ. Pokud hraješ výhradně doma a chceš maximální výkon za co nejméně peněz, PC vyhraje jednoznačně. Notebook dává smysl tehdy, kdy mobilita není bonus, ale podmínka — studenti, lidi cestující za prací nebo ti, kdo nemají fixní stůl pro gaming.

  2. Má notebook stejný výkon jako PC se stejnou grafikou?

    Ne. RTX 5060 v notebooku a RTX 5060 v desktopu nejsou totéž. Notebook verze má nižší TGP (tipicky 80–140W vs 180W+ u desktopu), takže v praxi dosáhneš o 15–25 % nižšího výkonu. U výkonných karet jako RTX 5070 nebo 5080 může být rozdíl ještě výraznější.

  3. Vyplatí se herní notebook na dlouhodobé hraní?

    Pokud plánuješ hrát 3–5 let na jednom stroji, notebook je méně výhodný. GPU ani CPU v něm nevyměníš — jakmile hardware zastarán, koupíš nový kus celý. PC lze upgradovat po částech a výrazně prodloužit jeho životnost. Na druhé straně: notebook, který se opravdu používá každý den i mimo gaming, vydělá svou cenu mobilitou.

  4. Kolik stojí dobrý herní PC vs notebook v roce 2026?

    Solidní herní PC (RTX 5060, i5/Ryzen 5, 32GB RAM, 1TB SSD) pořídíš od cca 28–35 000 Kč bez monitoru a periferií. K tomu přidej 3–8 000 Kč za 144Hz+ monitor. Srovnatelný herní notebook s RTX 5060 startuje okolo 38–45 000 Kč — ale monitor a klávesnice jsou v ceně. Na papíře jsou tedy podobně drahé, notebook ale dostaneš méně výkonu.